A törpenyulakat napjainkban csak kedvtelésből tartják. Kifejlett korban a választott középtestű nyulak testnagyságát elérő, piciny fülű egyedek a felnőttek szívét is megdobogtatják. Nálunk a hobbitartás még nem tett szert olyan nagy népszerűségre, mint pl. az USA-ban, ahol számtalan a törpenyúl tenyészet, kiállítás és - a világhálón is megtalálható - klub. Ezeket a hobbi állatokat általában lakásban tartják, s egész életükben emberközelben vannak.
A nyulak elhelyezése
Legelőször is gondoljuk át, hogy nyuszinkat hol szeretnénk elhelyezni. A kertben vagy a lakásban. Sajátos megoldás, ha a nyuszi napközben a lakásban szabadon van (persze felügyelet alatt), de estére mindenképpen egy nyugodt kuckót kell neki biztosítanunk, ahová elhúzódhat. Semmiképpen ne hagyjuk kedvencünket felügyelet nélkül szabadon, mert ezernyi veszély leselkedhet rá a lakásban. Ezeket a veszélyeket ugyan ki lehet küszöbölni, de nyuszink kíváncsisága és ravaszsága nem ismer határokat. Ha valamit meg akar nézni, azt előbb-utóbb meg is teszi.
Bármelyik megoldást választjuk, ne hagyjuk figyelmen kívül, hogy
- a ketrec mérete legalább 76 cm hosszú és 60 cm széles legyen;
- a felnőtt testtömeggel számolva 0,5 kg-onként 1 m2 alapterületet kell biztosítanunk az állatnak;
- a ketrec magassága legalább 46 cm legyen, hogy a nyúl hátsó lábain ülve fel tudjon egyenesedni benne.(azonban ha sokat van szabadon ez nem feltétel, hisz, mint az üreglakó őshöz hasonlóan, a nyuszi is a szűk helyeken érzi magát biztonságban.) Természetesen, ha már megszokott minket, akkor ez az elv kicsit változni fog.
Kerti ketrec készítése
Sokan próbálkoznak otthoni előállítással.
Az alapanyagokat a legtöbb barkácsboltban beszerezhetjük. Szükségünk lesz dróthálóra és jó minőségű fóliára a tető szigeteléséhez.
A kertben felállított ketrec (ha megoldható) álljon lábakon. Így megakadályozhatjuk, hogy benedvesedjen alulról. A lábakon álló ketrec távol tartja kedvencünket az esetleges külső látogatóktól. Akármilyen élősködőt (pl. bolhát), vagy ami még rosszabb, a myxomatózist is elkaphatja egy közel merészkedő üregi nyúltól. Ez a városi kertekre nemigen vonatkozik. Ott a kóbor állatoktól kell megvédeni nyuszinkat.
A ketrecben mindenképpen alakítsunk ki egy olyan helyet, ami három oldalról zárt, s ahová állatunk a kíváncsi szemek elől el tud rejtőzni.
Nagyon jót tesz a nyúlnak, ha megfelelő mozgásteret biztosítunk számára egy kifutóval. Attól függően, hogy hová helyeztük el a ketrecet, akár köré is építhetjük a kifutót. Ha elég helyünk van rá, készíthetünk röpdeszerű építményt, és ebbe helyezzük a ketrecet. Ha emellett döntünk, könnyű a dolgunk, hiszen csak megvásárolható elemeket kell összeszerelnünk. Az egész építményt helyezzük szilárd anyagból készült alapra, nehogy a szél felborítsa.
Ha van elég hely a ketrec mögött, akkor készítsünk hátsó bejáratot, mely egy rámpán keresztül vezet a kifutóba. Itt egy tolóajtóval, melyet sínre vagy görgőkre szerelünk, megoldható, hogy takarítás közben a kifutóba, rossz idő esetén, pedig a ketrecbe zárjuk a nyulat.
Ketrec elhelyezése
A ketrec elhelyezésekor figyelembe kell venni a következőket:
- Nagyon fontos, hogy viszonylag árnyékos és szélvédett legyen a nyúl helye. Napjában több órán át, kapjon napfényt, de ez elől, ha akar, el is tudjon bújni. Mivel a létfontosságú D-vitamin alapja a napfény, s ha kedvencünk ebből nem kap eleget, fiatal korban a csontok deformáltsága, idősebb korban csontlágyulás alakulhat ki.
- A stresszhatás sem utolsó szempont. Vannak helyek, ahol több nyulat tartanak egy ketrecben (többet is, mint ami a ketrec méretének megfelelő lenne), azzal a címszóval, hogy fajtársak, s így nem bántják egymást. Ez nem igaz. Az állat sokkal életvidámabb, ha szabad tér áll a rendelkezésére. A testvérek ugyan egy ideig együtt maradhatnak, de a természetben ők is külön utakra mennek (ivarérés után). Különösen a hímek magányosak, nem igénylik a társaságot.
- A ketrec legyen minél közelebb a házhoz, hogy bármikor könnyen eljussunk hozzá. A ház közelsége megvédheti a nem kívánatos látogatóktól is, például rókától vagy macskától.
- Ha a ketrecnek nincs lába, rakjunk alá néhány téglát, nehogy a földön átnedvesedjen az alja.
- Ha felszerelünk egy égőt a ketrec közelébe, akár sötétedés után is ki tudunk menni kedvencünkhöz.
- Ne tegyük túl feltűnő helyre a nyuszi ketrecét, mert felkeltheti akár a tolvajok vagy vandálok érdeklődését is.
Ha a leírt helyzetet biológiai-gazdasági szemmel értékeljük, akkor vissza kell emlékezni arra, amit a házinyúl őséről, az üregi nyúlról írtunk. Ez a faj tipikus lyuklakó, legnagyobb aktivitása az esti és éjszakai órákra esik. Maga az üreg, és az esti órákban hűvösebb idő, a dúsabb páratartalom teremti meg a nyulaknak megfelelő körülményeket, és ugyancsak ez az időszak biztosítja számukra táplálékuk frissességét és üdeségét (fű). A ketrecek belsejében levő mozdulatlan és mértéktelenül felmelegedett levegő, valamint a melegben gyorsan megfonnyadt takarmányban levő elégtelen vízmennyiség következtében a nyulak szervezete túlmelegszik. Továbbá ez a meleg levegő és alacsony páratartalom okozza az újszülöttek testének „kiszáradását”, elvíztelenedését is. A nőstények kiszikkadásuk és túlmelegedésük következtében csökkent mennyiségű tejükkel nem tudták fedezni a kisnyulak vízhiányát.
Azonban a törpenyulakat inkább lakásban tartsuk, hisz tény, hogy az ős az üregi nyúl és a házinyúl. Viszont ezek a kis hobbiállatok már a viselkedésükben is változtak a közös ősökhöz képest. Ebben nagy szerepe van a mi közelségünknek, a mi életvitelünknek. Tehát ha hobbinyulat szeretnénk, akkor lakásban tartsuk. A tenyésztést is meg lehet oldani bent. Hisz nem tömeg tenyésztünk, ugye? A törpenyúl, pedig már a szaporulat mennyiségében sem hasonlít egy átlagos súlyú házinyúlhoz.:)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése