2012. április 18., szerda

A nyulak méretei és a fajták besorolása


    A domesztikáció során a nyúl bizonyos változásokon ment keresztül, mind morfológiailag, mind viselkedéstanilag. Napjainkban a házinyúl fajon belül mintegy 80 fajtát ismerünk. Jelenlétüket tenyésztők munkájának köszönhetjük. Ritkábban a véletlen mutációk végett alakultak ki.

    Az ismert fajtákon belül számos változatot ismerünk. Ezeket sokan önálló fajtának tekintik, míg mások fajtán belüli változatoknak.

    Ez alapján megkülönböztetünk:
  • Óriás fajta
  • Közepes testű fajta
  • Kistestű fajta
  • Törpe fajta
  • Rex fajta
  • Hosszú szőrű fajta
    

    Óriás fajták: Korábban az óriás fajtát, belga óriás és német szürke néven ismertük. Az óriás jelleg könnyen felismerhető. Az állatnak erőteljes teste, hosszú hengeres alkata van. Állásuk magas, egyenes. Füleik hosszúak, 19-21 cm között mozognak. Ezek a kosorrúak kivételével mindig állnak. Kifejlett kori testsúlyuk legalsó határa a 6-7 kg, azonban felső határa nincs.



    Közepes testű fajták: Ebbe a csoportba tartoznak a mai gazdasági szempontjainkból fontos fajták. Elsősorban hústermelésre alakították ki őket. Kifejlett kori testnagyságuk 3,5-5 kg között mozog.


    Kistestű fajták: Ide sorolják azokat az állatokat, melyek élősúlya 2-3,5 kg között van. Számos hobbinyúl tartozik ebbe a csoportba. Nagyon sokféle színváltozatú állat található a kistestű fajták között. Mivel itt már főleg a sport és hobbitenyészet a fő szempont, ezeknek az állatoknak gazdasági haszna tulajdonképpen minimális. Ebbe a csoportba tartozó nyulakat még nemesítésre és fajták előállítására is használják.



   Törpe fajták: Ezeknek az 1-2 kg közötti élősúlyú állatoknak gazdasági jelentőségük egyáltalán nincs. Régebben laboratóriumi nyúlként alkalmazták őket, és kutatások, kísérletek alanyai voltak. Azonban az egyre jobban teret nyerő állatvédelem miatt már egyre kevésbé használják ezeket az állatokat tudományos célra. Rengeteg színváltozat létezik a csoporton belül. Az Államokban számtalan tenyésztő klub létezik.



    Rex fajták: Ebbe a csoportba egy különleges rövid szőrű fajta tartozik, melynek jellemzője, hogy az aljszőrzetet és a fedőszőrzetet alkotó szőrszálak egyenlő hosszúságúak. A szőrszálak a bőrből függőlegesen nőnek és az egész testen egyenletesek, még a háton sem haladják meg a 20 mm hosszúságot. 



    Ezáltal a nyúlnak hihetetlen puha, szinte bársonyos tapintású a bundája. Kialakulásuk részben mutációra, részben tudatos tenyésztésre vezethető vissza. A törpe Rexeket nálunk is hobbiként tartják, a nagyobb termetű Rex nyulak viszont bundájuk miatt gazdasági haszonállatoknak tekinthetők. Azonban ez az ágazat ma már csekély sikerrel mozog.

    Hosszú szőrű fajták: Ide soroljuk az angóra és a róka nyulat, valamint a törpe rókanyulat. Napjainkban azonban már foglalkoznak a törpe angóra kitenyésztésével is. Azonban ez egyetlen hobbitartónak sem lesz megfelelő, hisz az angóra bundáját időszakosan tépni kell. Az angóra legfontosabb bélyege az angorizmus, mely más emlősöknél is megtalálható (kecske, tengerimalac, macska). 



    Az állat szőrzete folyamatosan nő, szemben a normál szőrhosszúságú nyulakéval. A gyapjú minőségét nem a genotípus, hanem a tépés módja határozza meg. A rókanyúlnak ilyen tulajdonsága nincs. Őket csak kedvtelésből tenyésztik.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése